کیفیت آب آشامیدنی  طیور


کیفیت آب آشامیدنی  طیور به دو دلیل مهم است .

  1.   جوجه‌ها آن را می‌آشامند و باید عاری از عوامل بیماری زا باشد.
  2.   اکثر داروها و ضدعفونی کنند ها از طریق حل شدن در آب کارایی پیدا می‌کنند

آب  باکیفیت آبی  است که در درجه اول  عاری  از عوامل  بیماری زا باشد . همچنین بر روی  داروها و ضدعفونی ‌کننده‌ها اثر منفی نگذارد .شاید با انتخاب داروها و ضدعفونی‌کننده‌هایی که در آب‌های بی‌کیفیت کارایی دارند بتوان این مشکل را حل نمود.ولی وجود عوامل بیماری زا در آب یعنی دوره‌ای با  تلفات زیاد.مشکل اصلی از آن جا آغاز می‌شود که نمی‌توانیم از آب شهری استاندارد در واحد استفاده کنیم و اکثراً از آب چاه استفاده می‌نماییم.اولین پیشنهاد ما این است که شما سه شاخص از آب مرغداری  داشته باشید .

  1. مقدار عوامل بیماری زا .
  2. سختی آب.
  3.  pH آب .

در اکثر استان‌های ایران مراکز سازمان آب دارای آزمایشگاه‌های پیشرفته بوده و قادرند آزمایش‌ها شیمیایی و میکرب‌شناسی را با هزینه اندکی انجام دهند. با دانستن شاخص‌ها در هنگام روش‌های بهداشتی سازی ،توضیح خواهیم داد که چگونه کیفیت آب را در حد مطلوب بالا ببرید.در صورتی که آب عوامل بیماری زا داشته باشد واضح است چه اتفاقی خواهد افتاد. ولی آب سخت مشکلش چیست؟

آب سخت که واحد آن قسمت در میلیون (ppm) می‌باشد به آبی گفته می‌شود که سختی آن از حدود ۱۲۰ppm بالاتر باشد . املاح زیاد آب باعث ایجاد رسوب و بیوفیلم در سیستم آب آشامیدنی طیور می‌شوند .رسوبات به دلیل دارا بودن خلل فرج محلی بسیار مناسب برای رشد عوامل بیماری زا می‌باشند.در ادامه مطلب به روش درمان آب می پردازیم.

چگونه کیفیت آب خود را تا حدی بسته به امکانات موجود بهبود بخشیم.

در صورتی که آب شما سختی بالای 120 «ppm» و«pH» بالای ۷.۸ دارد روش‌های زیر را انجام دهید .

بهترین راه استفاده از سیستم تصفیه آب با اسمز معکوس می‌باشد .البته ممکن است هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند . در این روش کاملاً تمام املاح آب از آن زدوده می‌شود و با توجه به «فیلتر غشایی» خاص  ، عوامل بیماری زا را نیز تا حدودی کنترل می کند ولی نه کاملا .

ایراد سیستم اسمز معکوس هزینه بسیار زیاد آن است .

روش کمی ارزان تر از اسمز معکوس استفاده از «فیلترهای رزینی » می‌باشد .این فیلترها دو مرحله‌ای عمل می‌کند .فیلترهای کاتیونی و فیلترهای آنیونی . دقت داشته باشید اگر از سیستم فیلتر کاتیونی و آنیونی استفاده می‌کنید .حتماً از هر دو نوع فیلتر استفاده نماید یک نوع فیلتر  فرآیند را کامل نمی‌کند .


 در سیستم رزینی  مثل  غشایی هنوز مشکل «عوامل بیماری زا» را خواهید داشت .در صورتی که نمی‌خواهید از سیستم دستگاهی شاید به علت هزینه‌های زیاد استفاده نمایید  باید درمان شیمیایی آب را انجام دهید.درمان شیمیایی آب در دو مرحله صورت می گیرد اسیدی نمودن آب و ضدعفونی آب.

 ۱. اسیدی نمودن آب: روش کار

با اسیدی نمودن آب ما دو هدف را دنبال می‌کنیم . پیشگیری از ایجاد رسوب در سیستم آب رسانی و کمک به ضدعفونی‌کننده آب برای تأثیر بهتر . همچنین استفاده از محلول اسیدی در آب سبب تنظیم pH در روده طیور و در نتیجه هضم بهتر مواد غذایی و در نهایت بهبود ضریب تبدیل می‌گردد .
برای این منظور می‌بایستی pH آب را به ۵ الی ۶ برسانیم با اضافه نمودن ۱۰۰ الی ۳۰۰ سی‌سی  از یک اسید ضعیف  برای ۱۰۰۰ لیتر آب .

ما برای این منظور محصول اسیدو  را برای شما فرموله کرده ایم که ترکیبی از اسیدهای معدنی و آلی است و در ضمن خواص غیر خورندگی فلزات را داراست.با استفاده از اسیدو شما از رسوبات ایجادشده در لوله‌های آب رسانی به طور کامل پیشگیری می‌نماید و یادآور می‌شویم لوله بدون رسوب و بیوفیلم، یعنی لوله‌ای که در سطح آن «عوامل بیماری زا » رشد نمی‌کنند . علاوه بر این اسیدی نمودن آب از رشد برخی از عوامل بیماری زا در آب،مخصوصاً در زمان‌هایی که جوجه‌ها آب مصرف نمی‌کند پیشگیری می‌نماید و همچنین مانع مسدود شدن لوله‌ها به علت رسوب‌گذاری می‌گردد و حلالیت و اثر گذاری برخی از داروها و مکمل های محلول در آب را افزایش می بخشد.اسیدی نمودن آب باعث تأثیر بهتر ضدعفونی‌کننده‌های آب نیز می‌گردد زبرا  اکثر ضدعفونی‌کننده‌های آب مثل کلر و «آب کسیژنه » اکسیدکننده بوده و برای این مهم احتیاج به پروتون دارند آب اسیدی شده پروتن در اختیار ضدعفونی‌کننده‌های «اکسید کننده» می‌گذارد . 

۲.  ضدعفونی آب: روش کار


برای ضدعفونی آب آشامیدنی مرغ‌ها انواع روش‌ها وجود دارد ،در صورتی که آب سخت و با pH بالا دارید پس از اسیدی نمودن آب ضدعفونی را انجام دهید.می‌توانید از پودر کلر استفاده نمایید حدود ۵ گرم از پودر  کلر را در  ۲۰ لیتر آب حل نمایید و سپس آن را به ۱۰۰۰ لیتر آب اضافه نمایید. 

روش دیگر می‌تواند استفاده از محصول آبروال  لابراتوار سانت باشد. این محصول نیز با ۳۰ الی ۶۰ سی‌سی در ۱۰۰۰ لیتر آب عمل می‌کند با این تفاوت که مایع است و مشکل حل نمودن در آب تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

موضوع:کیفیت آب آشمیدنی طیور و روشهای بهبود

نوشته شده توسط:گارنی خداوردیان

تاریخ:1395/9/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به لابراتوار سانت می باشد،1396