لزوم استفاده از شوینده‌های تخصصی در مجموعه‌های پرورش دام و طیور

لزوم استفاده از 'شوینده‌های تخصصی' در مجموعه‌های پرورش'دام و طیور' ( 1 )

امروزه با بهره‌گیری از سیستم های پیشرفته تأسیساتی قادر هستیم بالغ بر چندین هزار قطعه جوجه و چند صد راس دام را در یک مجموعه بسته پرورش دهیم . هر چقدر بر وسعت و عظمت این صنعت افزوده می‌شود به همان نسبت بهداشت آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند . بنابراین کوچک‌ترین خطای 'بهداشتی سازی' می‌تواند به فاجعه عظیم اقتصادی مبدل گردد .شستشوی سالن‌ها یکی از اساسی‌ترین مراحل از پاکسازی و' بهداشتی سازی' است که کمتر توسط 'مرغداران'و 'دامداران 'مورد توجه قرار می‌گیرد در صورتی که اگر ما بدانیم که بالغ بر 75% 'عوامل بیماری' زا با شستشوی مناسب به صورت فیزیکی از محیط خارج‌شده و ما انجام ضدعفونی را صرف از بین بردن 25% 'عوامل بیماری زا' و ایجاد پایداری بیشتر ضدعفونی در طول مدت پرورش می‌کنیم ، این امر را بسیار جدی تر دنبال می‌کردیم .این در حالی است که اگر شستشوی مناسب صورت نپذیرد و مواد آلی در محیط باقی بمانند سبب کاهش اثر و پایین آمدن ' نیمه عمر ضدعفونی‌کننده‌ها' در طول مدت پرورش می‌گردند .

از عوامل موثر در انتخاب شوینده تخصصی مناسب می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد .

  • تناسب داشتن شوینده با ضدعفونی‌کننده مورد مصرف .( آنیونیک ، کاتیونیک ، غیر یونی )
  • کار آیی بالا در مجاورت 'آب‌های سخت'.
  • 'فعال بودن در سطح' و کاهش 'کشش سطحی'( توانایی ورود به خلل و فرج ریز و خارج ساختن آلودگی از داخل آن‌ها )
  • عدم ایجاد خورندگی در تجهیزات.
  • کف کنندگی مطلوب .
  • قابلیت چربی بری عالی از سطوح و تجهیزات.
  • روان بودن و حلالیت بالا در آب در نسبتهای مختلف.
  • معلوم بودن مقدار مصرف توسط تولید کننده .

از مهم‌ترین عواملی که بایستی در مصرف شوینده‌ی مناسب و متناسب مورد توجه قرار گیرد تناسب داشتن شوینده با ضدعفونی‌کننده مورد استفاده در آن دوره است به نحوی که وقتی ما از 'شوینده آنیونی'( مانند 'تاید' ) استفاده می‌کنیم و پس از آن می‌خواهیم با ضدعفونی حاوی گروه‌های کاتیونی ( ترکیبات حاوی 'بنز آلکونیوم کلراید' ( آمین نوع چهارم) ) سالن را ضدعفونی کنیم ( در صورتی که آبکشی صحیح از شوینده انجام نگیرد و شوینده بر روی سطح باقی بماند ) ، در حد بسیار وسیعی شوینده سبب کاهش اثر ضدعفونی‌کننده می‌گردد . در صورتی که اگر ما تواما از شوینده و ضدعفونی‌کننده حاوی گروه‌های کاتیونی استفاده کنیم ( حتی اگر آبکشی مناسبی انجام نگیرد و شوینده روی سطح باقی بماند ) می‌توانیم از اثر مکمل و تلفیقی آن‌ها بر روی هم ، جهت بهبود 'فرآیند بهداشتی سازی' استفاده نماییم .

لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین عوامل شستشوی مناسب آبکشی شوینده از سطح است در واقع عمل آبکشی ( ترجیحاً 'تحت فشار' باشد ) سبب خارج شدن فیزیکی آلودگی‌هایی که به واسطه ی شوینده مناسب از سطح جدا شده‌اند و از محیط خارج می‌گردد .

گاه اشتراک اطلاعات می‌تواند تأثیری شگرف بر میزان سوددهی یا زیان دهی کسب‌وکار شما داشته باشد امیدواریم سهم کوچکی در رونق کسب‌وکار شما داشته باشیم .

موضوع:لزوم استفاده از شوینده‌های تخصصی در مجموعه‌های پرورش دام و طیور

نوشته شده توسط:مهندس حسن معصومی

تاریخ:1393/03/12
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به لابراتوار سانت می باشد،1396