تاریخچه ‘شوینده‌های مایع سبک ‘light-duty liquid detergent’

تاریخچه 'شوینده‌های مایع سبک' 'light-duty liquid detergent'

می‌توان گفت اولین 'شوینده‌های مایع' در اواخر سال ۱۹۴۰ در حجم صنعتی تولید شدند، اولین 'شوینده‌های مایع سبک' در آن سال‌ها برای مصارف شستشو ظروف وارد بازار شدند که غالبا تنها حاوی شوینده های 'غیر یونی' بودند.شوینده ها مقدارمتوسطی کف در هنگام شستشو ایجاد می‌کردند.

در اوایل سال ۱۹۵۰ با تغییر فرمول‌بندی 'شوینده ظروف دستی'، کف نمودن در هنگام شستشو به مقدار زیادی افزایش پیدا کرد و انتظارات مصرف‌کننده را تا حدی برآورده نمود . این مهم با به کار بردن ترکیبی از 'مواد شوینده' آنیونی، غیر یونی و آمفوتریک امکان‌پذیر شد.

فرمولاسیونهای 'شوینده‌های سبک' موفق شدند که با گذر زمان به یک سری از مشکلات فنی و تکنیکی غلبه نمایند. یکی از عمده مسائل ،ترکیب نمودن بیش از ۳۰٪ از مواد آلی که حلالیت کمی در آب دارند بود. که برای رفع این مشکل از عوامل کوپلینگ و هیدروتروپها استفاده شد.

در اواخر سال ۱۹۵۰ مصرف 'شوینده‌های سبک مایع' ،بازار بسیار خوبی پیدا کرد . حتی با توجه به اینکه در آن زمان 'دستگاه‌های ظرف شویی' هم به بازار عرضه ‌شده بودند ولی مصرف شوینده‌های دستی نیز رو به افزایش گذاشت . در واقع در همان زمان مردم هم برای شستشوی لباس‌ها و هم برای شستشوی ظروف از این‌گونه شوینده‌ها استفاده می‌نمودند.

در طول سال ۱۹۶۰ در فرمول‌بندی، مواد کمکی متفاوتی اضافه شد که یکی از بارزترین آن‌ها مواد 'باکتری کش' بودند، با این نگرانی که در صورت وجود باکتری‌های خطرناک در 'باقیمانده مواد غذایی' بر روی ظروف ،در صورتی که پوست مصرف‌کننده زخمی از قبل داشته باشد از عفونت ثانویه آن پیشگیری شود .

از سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ تولیدکنندگان 'شوینده‌های سبک' بر روی سلامتی پوست دست مصرف‌کنندگان تمرکز داشتند . مشکلی که آن‌ها را دچار چالش می‌نمود ، زمان کم مجاورت شوینده با پوست بود، غلظت ناچیزی از ماده‌ای که دانشمندان می‌خواستند پوست را مورد درمان قرار دهد زمان کافی برای ایجاد شرایط مطلوب برای پوست را نداشت.

در اواسط ۱۹۹۰ میلادی موج عظیمی از تغییرات در 'شوینده های دستی ظروف' رخ داد . محصولات جدید نه تنها از 'مواد سازنده باهوش‌تری' استفاده می‌کردند، بلکه از مزایای 'چند بعدی' دیگری هم که مصرف‌کننده را راضی تر می‌کرد نیز برخوردار بودند. مصرف‌کنندگان هم از شویندگی راضی بودند و همزمان از توانایی باکتری‌کشی ، مراقبت از 'پوست دست' و عدم ایجاد لکه بر روی ظروف بعد از خشک شدن لذت می‌بردند.

پس از سال ۲۰۰۰ 'شوینده‌ های سبک' دارای 'رایحه‌ گل و میوه‌های' متفاوت شدند و همچنین رنگ‌های مناسب و شفاف که همخوانی با رنگ گل و میوه داشتند نیز بر لطافت آن‌ها افزود.

هم اکنون رایحه‌درمانی یکی از مزیت‌های استفاده از مواد بهداشتی گردیده است ،یکی از شرکت‌های تولیدکننده بین‌المللی شوینده‌ها با ایجاد بوی خاص بر آن مزیت 'ضد استرس' نهاده است که دارای بوی 'لاوندی' و 'یلانگ یلانگ' می باشد .

موضوع:تاریخچه ‘شوینده‌های مایع سبک ‘light-duty liquid detergent’

نوشته شده توسط:گارنی خداوردیان

تاریخ:1393/03/12
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به لابراتوار سانت می باشد،1396