بررسی علل ایجاد رسوبات آهکی و مسدود شدن لوله های آبرسانی در مرغداری ها

با توجه به اینکه مسدود شدن لوله های آبرسانی طی دوره پرورش یکی از دغدغه های اصلی مرغداران می باشد و قطعی آب در حین دوره پرورش میتواند خسارات جبران ناپذیری به مرغداران وارد نماید و باز کردن گرفتگی لوله ها سبب ایجاد استرس برای گله می شود به بررسی علل و عوامل مرتبط با این بحث میپردازیم .

مسدود شدن لوله های آبرسانی  در زمان پروش طیور میتواند ناشی از دو مبحث باشد :

 1.  سختی بالای آب که سبب ایجاد رسوبات آهکی در لوله های آبرسانی میگردد .
 2.  مصرف داروها و مکمل های تغذیه ای که بایستی به آب آشامیدنی اضافه گردند.
 3. عدم شستشوی مناسب لوله های آب رسانی در آغاز دوره پرورش. 

 

 •  سختی بالای آب که سبب ایجاد رسوبات آهکی در لوله های آبرسانی میگردد .

آب سخت ، حاوی املاح آهکی می باشد ،املاح اهکی داخل آب در طول مدت پرورش با توجه به دمای نسبتا بالای محیط در داخل لوله ها و همچنین در خروجی ها (نیپل آب خوری) رسوب می کند . این رسوبات آهکی با کاهش سطح مقطع لوله و خروجی ها هم باعث کاهش شدت جریان اب شده و به مرور سیستم را مسدود میی نمایند. علاوه بر آن سطوح اهکی با توجه به خلل و فرج زیادی که دارند محیط بسیار مناسبی برای رشد جلبکها و باکتری ها (بایو فیلم) می باشند.

 

 • مصرف داروها و مکمل های تغذیه ای که بایستی به آب آشامیدنی اضافه گردند.

به طور کلی داروها از لحاظ سختی حلالیت در آب را می توان  به 3 دسته تقسیم نمود:

 1. داروهایی که بدون هیچگونه مشکل در آب حل میشوند و مشکلی برای سیستم آبرسانی ایجاد نمیکنند
 2. داروهایی که می بایستی با میکس مناسب و با دقت بیشتری در اب حل شوند.
 3. داروهایی که سبب ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله های آبرسانی میگردند.
 • داروهایی که بدون هیچگونه مشکل در آب حل میشوند و مشکلی برای سیستم آبرسانی ایجاد نمیکنند .
جدول۱
ردیف ترکیبات مکملها و داروها  کاربرد
۱ کلستین سولفات آنتی بیوتیک
۲ ویتامین E،ویتامین D3, ویتامین B12، اینوسیتول ، سدیم سلنایت،آمونیم کلراید اصلاح متابولیسم چربیها،افزایش رشد،در زمان درگیری با آسیت
۳ سولفادیازین ، تری متو پریم آنتی باکتریال صنعتی، داروی ضد میکروبی
۴ داکسی سایکلین ۱۰٪  آنتی بیوتیک وسیع الطیف
۵ تیامولین هیدروژن فومارات آنتی بیوتیک
۶ سوربیتول، سدیم کلراید، سولفات منیزیم، کولین کلراید، متیونین استایل کاهش عوارض کبد وکلیه،محرک آنزیمهای گوارشی،کاهنده سندرم استئاتوزکبدی
۷ منتول ، اوکالیپتول، پلی سوربات 80 بهبود عملکرد سیستم ایمنی

جدول ۱ : لیست داروها و مکملها  با  افزودن به  آب آشامیدنی که به مرغداران توصیه میشوند ، طبق آزمایشات به راحتی در آب حل شده و  سبب ایجاد رسوب  و گرفتگی در لوله های آبرسانی نمیگردند .

 

 • داروهایی که می بایستی با میکس مناسب و با دقت بیشتری در آب حل شوند.

 داروهای حاوی (فسفومایسین کلسیم + ویتامین ای + تری سدیم فسفات منیزیم فسفات + پتاسیم کلراید و ...)

این آنتی بیوتیک  بیشتر تحت عنوان فوزباک در بین مرغداران شناخته میشود و کاربرد زیادی در طیور دارد . طی آزمایشات بایستی این محصول بخوبی ابتدا در آب حل شده و سپس به مخازن اصلی اضافه گردد . در صورتی که ابندا بخوبی در حجم کمی آب ولرم میکس گردد و سپس وارد مخازن اصلی شود سبب پیشگیری از ایجاد رسوب احتمالی هرچند ناچیز میگردد .

  داروهای حاوی ویتامین و مینرال :

 این دارو که معمولا حاوی دو پودر سفید رنگ و پودر زرد رنگ میباشند و با توجه به اینکه حدودا هر 4 روز به آب افزوده میشوند نقش مهمی در گرفتگی لوله ها در 20 روز اول پرورش ایفا میکنند . 

توصیه میشود که میکس پودر سفیدرنگ در آب ولرم حتما لحاظ گردد زیرا پودر سفید رنگ بخوبی در آب حل میشود .

کاربرد : بهبود عملکرد کبد وکلیه، ضد استرس، افزایش اشتها 

 • داروهایی که سبب ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله های آبرسانی میگردند . 

   داکسی سایکلین 50 درصد :

 طی آزمایشات مشکل اصلی گرفتگی در لوله های آبرسانی استفاده از آنتی بیوتیک  'داکسی سایکلین' 50 درصد میباشد . بنحوی که پس از استفاده از آن در سیستم آبرسانی طی 4 روز مرغداران حتما یک الی دو بار گرفتگی لوله را تجربه میکردند . این مشکل زمانی حادتر میشود که دکتر فارم ترکیب فوزباک و داکسی سایکلین 50 درصد را تجویز میکنند . در ترکیب این داروها آب به رنگ قهوه ای در آمده و حاوی رسوب زیادی می باشد . 

 • راهکار ها : 

 جهت پیشگیری از رسوبات آهکی علی الخصوص در استانهایی که مشکل سختی آب دارند استفاده از محلول 300 پی پی ام اسیدو (اسیدیفایر آب) از ابتدای دوره پرورش تا انتهای دوره مشکل ایجاد بایوفیلم ناشی از آبهای سخت را برطرف مینماید .

داروهای ذکر شده که مشکل حلالیت در آب دارند بایستی حتما میکس مناسب در آب ولرم انجام شود و پس از اطمینان از ایجاد محلول همگن اقدام به افزودن به مخزن اصلی آب گردد .

در زمان استفاده از داروهای ترکیبی (استفاده از چند دارو بصورت همزمان) حتما بایستی هرکدام بصورت مجزا در آب حل شده و سپس به مخزن اصلی اضافه گردند .

 • راه حل مشکل اصلی گرفتگی دارویی :

طی آزمایشات انجام شده در صورتی که میخواهید از ترکیب داکسی 50 درصد و فوزباک در آب استفاده نمایید استفاده از محلول 500 پی پی ام 'اسیدو'  مشکل ایجاد لجن و رسوب را از پایه حل مینماید .

بر پایه آزمایشات ترکیب فوزباک و داکسی در محلول 500 پی پی ام اسیدو  به سختی صورت میگیرد و ذرات معلق در ترکیب مشاهده میشوند ولی محلول فاقد رسوب و به رنگ مات است . پس از 48 ساعت هیچگونه  رسوبی در ترکیب مشاهده نمیگردد .

این در حالی است که ترکیب فوزباک و داکسی در آب بدون اسیدو  ،غیر محلول بوده و به شکل ترکیب تیره رنگ در می آید . این ترکیب پس از 30 دقیقه رسوب می نماید و پس از 48 ساعت به رنگ قهوه ای در آمده و رسوب زیادی در آن ته نشین میشود .
قابل ذکر است که این آزمایشات در ظروف آزمایشگاهی انجام شده است که فاقد خلل و فرج است و قابل پیش بینی است که در لوله های آبرسانی که طی دوره در آن بایوفیلم ایجاد شده است چه مشکلاتی را ایجاد می نماید . 

موضوع:بررسی علل ایجاد رسوبات آهکی و مسدود شدن لوله های آبرسانی در مرغداری ها

نوشته شده توسط:حسن معصومی،شکیبا پور ،صفار

تاریخ:1396/5/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به لابراتوار سانت می باشد،1396